Relikwie św. Stanisława Kostki w naszej parafii - 19 - 20 marca 2018 r.

Chociaż od śmierci św. Stanisława Kostki minęło już 450 lat, to Kościół daje nam możliwość spotkania z tym świętym w jego relikwiach. Kult relikwii nie był obcym naszym przodkom i towarzyszy ludziom przez pokolenia.

Słowo relikwie pochodzi od łacińskiego słowa „resztki, szczątki”. I tak jest w rzeczywistości. Relikwie to fragmenty ciała świętego czy błogosławionego (relikwie I-go stopnia), przedmioty, których w czasie ziemskiego życia używał święty czy błogosławiony (relikwie II-go stopnia), a także przedmioty, najczęściej fragmenty płótna, którym dotykano relikwii stopnia pierwszego (relikwie III-go stopnia). Sobór Watykański Drugi wspomina o relikwiach w Konstytucji o Liturgii Świętej: „Zgodnie z tradycją Kościół oddaje cześć świętym i ma w poważaniu ich autentyczne relikwie oraz wizerunki”. Relikwie możemy spotkać w wielu kościołach i kaplicach. Czasami mamy łaskę uczestnictwa w peregrynacji relikwii czy świętych obrazów. Odwiedzają one różne miejsca, aby dać wiernym możliwość szczególnego wypraszania łask za wstawiennictwem danego świętego. To także zachęta do pogłębiania życia religijnego. Kult relikwii ma nas prowadzić do Boga. Oddając cześć relikwiom przez ucałowanie mamy kontakt z cząstką ciała osoby świętej czy błogosławionej. Kiedy podchodzimy do tego z wiarą, Bóg udziela nam za jego pośrednictwem swoich łask.

(http://diecezjaelk.pl)